Обробка аґрусу окропом ранньою весною

Весняна обробка агрусу окропом: чи можна, плюси і мінуси

З приходом весни досвідчені садівники приступають до обробки вирощуваних рослин – це дозволяє позбутися від розвитку можливих захворювань і розмноження шкідників на ранніх стадіях. агрус, незважаючи на свою невибагливість у догляді, також потребує проведення подібної процедури. Поряд з багатьма відомими хімічними препаратами, багато городники вважають за краще використовувати старі перевірені часом народні рецепти, які зберігають свою ефективність, не впливаючи на якість врожаю. Розглянемо нижче один з таких методів – обробку кущів окропом.

Для чого обробляють агрус окропом навесні

Відомо, що патогенні мікроорганізми, поряд з багатьма личинками шкідників, здатні легко переносити зимовий холод, перебуваючи в грунті прикореневого кола, в незібраної торішньому листі або на старих гілках. З настанням тепла грунт прогрівається, що сприяє їх пробудження і початку діяльності і завдає непоправної шкоди розвитку рослини.

Ошпаріваніе грунту окропом дозволяє позбавити агрус від хвороб і шкідників, при цьому уникаючи використання хімічних засобів

Плюси і мінуси обробки

Як і кожен метод, ошпаріваніе окропом має як свої переваги, так і недоліки.

  • Серед основних плюсів зазначаються:
  • ефективне знищення личинок комах і хвороботворних організмів-
  • економічна вигода-
  • можливість не використовувати хімічні препарати.
  • Мінусами виступають:
  • можливий ризик пошкодження кущів агрусу при неправильному способі обробки-
  • складність у виборі підходящого моменту – обробка окропом допустима лише в період, що передує пробудженню нирок.

Основні принципи обробки

З огляду на раннього пробудження агрусу, оптимальним терміном для проведення опіку вважається початок весни, до повного танення снігу. Зазвичай це перші дні, коли температура повітря піднімається вище 0 ° С. Слід знати, що щоб уникнути пошкодження рослин, окріп можна поливати тільки під корінь або проводити обприскування.

важливо! Багато садівники проводять процедуру отримання опіків до початку потепління, попередньо відгрібаючи сніг від кущів.

Щоб уникнути опіків, також слід подбати про свою безпеку. Працюючи з окропом, слід дотримуватися кількох основних правил:

  • надягати спецодяг-
  • не піднімати і не переносити ємності великих об`ємів з окропом самостійно-
  • при перенесенні ємності використовувати прихватки з щільної тканини-
  • встановлювати посуд з окропом міцно, виключивши можливість її падіння.

Обробка окропом

Процедура обробки окропом – не тільки ефективно діє проти захворювань і шкідників, але також підвищує імунітет рослин, виступаючи профілактикою хвороб. Однак, слід брати до уваги, що ошпаріваніе не є панацеєю, здатною дати 100% гарантію, адже багато захворювань, особливо грибкові, можуть перебувати на інших рослинах і легко переноситися вітром.

Чи знаєте ви? У Німеччині агрус називають «колючим ягодою» через наявність на ньому шипів, а у Франції – «товстуном».

Терміни обробки і температурний режим води і повітря

Залежно від регіону вирощування, строки проведення опіку кущів можуть дещо змінюватися. Зазвичай, найбільш підходящим часом вважається кінець зими або рання весна. Орієнтуватися слід за кліматичними та погодними умовами: шар снігу в цей період може досягати 10 см, але з умовою початку танення. Температура повітря при цьому повинна наближатися до 0 ° С.

Для обробки вода доводиться до кипіння (нагрівається до + 100 ° С), після чого з усіма пересторогами заливається в лійку. На один кущ буде потрібно близько 5 л води

підготовка кущів

Для того щоб ефективно розрахувати час процедури і не дати охолонути підготовленій воді, рекомендується попередньо провести ряд підготовчих заходів:

  1. Відзначають всі кущі, які будуть піддаватися обробці. Їх гілки слід стягнути шпагатом, що захистить їх від пошкоджень і спростить сам процес.
  2. При близькому розташуванні кореневища куща до поверхні грунту, його рекомендується захистити за допомогою підручних матеріалів (дощок, шиферу, фанери).
  3. У разі, якщо на кущах збереглися листя, їх слід обірвати і обов`язково спалити. Дуже важливо обробити кожен сантиметр гілок – листя в такому випадку буде закривати собою пагони.

важливо! Землю пристовбурного кола не слід обробляти окропом занадто довгоце може стати причиною початку сокоруху, що матиме згубні наслідки для кущів в разі повернення заморозків.

Обробка

Процедура отримання опіків кущів має два основних способи проведення – обприскування і прикореневій полив:

  1. При обприскуванні гарячу рідину виливають в обприскувач безпосередньо перед початком процедури, щоб уникнути охолодження води і втрати ефективності. Просто виливати гарячу воду на кущі ні в якому разі не можна – це може завдати травми рослині і знищити нирки.
  2. Проводячи полив прикореневої зони за допомогою лійки, гарячою водою обробляють виключно грунт (окріп не повинен потрапити на кореневу шийку або гілки чагарника).

Помилки при обробці окропом

Багато садівники прагнуть заощадити час в весняний період, який і так занадто насичений роботами в городі, а тому вирішують проводити процедуру восени. Таке рішення буде також ефективним для знищення грибкових захворювань або попелиці. А ось такі шкідники, як почковие кліщі, під час першого осіннього похолодання переміщаються в нирки кущів, тому ошпаріваніе не приведе до необхідного результату.

Чи знаєте ви? Склад агрусу славиться своїм змістом пектинуречовини, здатного відображати несприятливий вплив екології, а також виводити шлаки і токсини з організму людини.

При цьому проведення обробки окропом в літній період, коли кліщ ще не встиг сховатися, вважається в корені неправильним рішенням, оскільки воно призведе до незворотних ушкоджень кущів і нирок на них.

Помилковим є також тривале проведення процедури отримання опіків: максимальний час, який займає обробка одного куща, не повинно перевищувати 10-15 секунд. Слід також уважно стежити за температурою води – остившая до +40 . + 60 ° С рідина не буде мати належного ефекту.

Відео: ошпарюванні кущів окропом

Резюмуючи, слід зазначити, що до отримання опіків окропом вдаються багато садівників, а в якості оброблюваних кущів часто виступає не тільки аґрус, а й смородина. Дана процедура дозволяє ефективно позбутися від паразитів і різних захворювань, не вдаючись до хімічній обробці. Такий підхід забезпечує не тільки економію коштів, а й позитивно впливає на стан навколишнього середовища і якість врожаю.

Чим обробити агрус навесні від хвороб і шкідників, правила обробки влітку, чи можна обприскувати аґрус, коли вже є ягоди

Агрус відрізняється невибагливістю у догляді, проте схильний до зараження борошнистою росою, іржею, антракнозом і септоріозом. Кисло-солодкими ягодами і соковитим листям харчуються гусениці, попелиці, кліщі та огнівка. Щоб уберегти посадки від поразки, рекомендується виконувати профілактичну обробку ранньою весною, дотримуючись графік робіт. Які засоби підходять для захисту агрусу до набрякання бруньок, в період набору зеленої маси, цвітіння і плодоношення, читайте в статті.

Обробка агрусу від хвороб і шкідників ранньою весною

Навесні агрус одним з перших виходить з періоду спокою, тому потребує уваги садівника. Його в першу чергу оглядають і видаляють сухі і мерзлі гілки. З ділянки збирають рослинні залишки, а кущі обприскують з метою профілактики хвороб і шкідників.

До цвітіння

Визначити конкретні терміни обробки агрусу від хвороб і шкідників складно. Досвідчені садівники рекомендують орієнтуватися на вегетативний період рослини і починати обробку до розпускання бруньок. Температура повітря повинна становити не менше +5°С і зберігатися протягом декількох днів. Дотримання термінів профілактичної обробки також пов’язано з початком життєдіяльності гусениць.

До набрякання бруньок збирають кліщові нирки, видаляють пошкоджені і криві пагони, проливають агрус гарячою водою для профілактики борошнистої роси. Для профілактики антракнозу кущі обробляють препаратами «Купрозан» або «Хомицин» одноразово.

У період набрякання бруньок кущі обприскують 1% розчином бордоської рідини проти плямистості листя (антракноз, септоріоз, іржа). Обробку проти кліщів виконують «Клещевитом», «Актофітом», проти борошнистої роси — «Тіовіт Джетом». Профілактичні обприскування проти вогнівки і гусениць проводять препаратами «Кінмікс», «Інта-Ц-М», «Іскра», «Актеллік» «Іскра-М». Після того, як встановиться стійка тепла погода, виконують обробку посадок біопрепаратами «Бітоксибацилін» і «Фітоспорин». Побеговую знищують попелицю 1% розчином «Фуфанона» або «Дециса». Деякі садівники воліють обприскувати кущі біологічним «Зеленим милом».

В період бутонізації (фаза «рожевого бутона») посадки повторно обробляють проти гусениць, вогнівки і кліщів. Для профілактики борошнистої роси застосовують мідьвмісні препарати (бордоська рідина, мідний купорос, «Оксихом», «ХОМ»), а також Топаз», «Скор», «Тіовіт Джет» і колоїдну сірку.

Ранньою весною виконують профілактичну обробку проти почкового кліща, який переносить махрова листя. Ефективністю володіють кошти «Карате» (0,2%) та «Децис» (0,1%). Кущі обприскують одноразово.

Після цвітіння

Чим обприскати аґрус після цвітіння? В цей час на гілках з’являються невеликі зав’язі, тому заборонено обробляти рослину хімічними засобами і біологічними інсектицидами. Подібні препарати сильно шкодять бджіл та інших комах-запилювачів.

Для обробки кущів проти хвороб використовують народні засоби:

  • На 10 л води беруть 1 кг деревної золи і 50 г стружки мила. Золу заливають водою і настоюють 3-4 дні. Перед застосуванням підмішують мило для в’язкості і клейкості. Замість настоювання розчин можна прокип’ятити, охолодити і використовувати для обприскування тричі через день.
  • Перегній розводять водою 1:3 і настоюють три дні. Отриману суміш розбавляють водою 1:2, поливають кущі відразу після цвітіння та після збирання врожаю.
  • 200 г лушпиння цибулі заливають 10 л окропу і настоюють два дні. Кущі обприскують відразу після цвітіння та після збирання врожаю.
  • На 10 л води беруть 1 л кефіру і обприскують агрус тричі, через кожні три дні. Засіб ефективно проти грибкових інфекцій.
  • Обробку агрусу проти іржі виконують після цвітіння. Для цього використовують «Фітоспорин» або 1% розчин бордоської рідини. При сильному зараженні обробку повторюють через 10 днів.
  • Почкового кліща знищують за допомогою такого розчину: 300 г часнику, 1 ст. л. гірчиці, 2 ст. л. дьогтю, 200 г лушпиння цибулі, 10 л води. Кущі обприскують двічі з проміжком 3-4 дні.

Правила обробки агрусу навесні

Для ефективного проведення весняної обробки агрусу проти шкідників і хвороб рекомендується дотримуватися ряду правил:

  • При приготуванні розчинів на основі хімічних речовин важливо дотримувати техніку безпеки і працювати в спецодязі, захисних окулярах, рукавичках і респіраторі. Це ж правило стосується обробки посадок.
  • Обприскування виконують виключно вранці після висихання роси або ввечері в суху і безвітряну погоду. Під палючими променями сонця розчин швидко випаровується з поверхні листя, а препарати втрачають ефективність. Після дощу на листі залишається тонка плівка з води, яка знижує дію активних речовин і концентрацію розчину.
  • Обробку виконують строго після весняної обрізки кущів. Обприскування додатково захищає місця зрізів.
  • Перед використанням хімічного препарату рекомендується вивчити інструкцію, звернувши особливу увагу на кратність обробок і період дії активної речовини.
  • На кожній стадії можна використовувати однакові препарати, але краще чергувати з новими засобами, щоб запобігти звикання.
  • До цвітіння проводять не більше двох обробок, після цвітіння їх частоту збільшують при необхідності.
  • Приготовані розчини пропускають через фільтр, щоб мікрочастинки не забили отвори розпилювача.
  • Порошкові препарати розчиняють у воді кімнатної температури, однак для мідного купоросу краще використовувати гарячу воду (+40…+50°С).
  • Для розчинення біологічних препаратів використовують фільтровану або відстояну воду.
  • Розчинами ретельно обприскують самі кущі та пристовбурні кола, оскільки багато шкідники і спори грибків зимують саме в грунті.
  • Якщо після обприскування контактним інсектицидом відразу пішов дощ, обробку повторюють на наступний день. Це правило не стосується препаратів системної дії. Діючі речовини проникають в рослинні тканини в перші 2-3 години після обробки.

Садівники рекомендують не підвищувати хімічне навантаження на рослину і робити перерву на 5-7 днів між обробками фунгіцидами та інсектицидами.

Як правильно ошпарити окропом кущі агрусу і смородини ранньою весною

Боротьба зі шкідниками та хворобами – надзвичайно важливий захід при вирощуванні смородини і агрусу. Одним із профілактичних методів є весняна обробка чагарників окропом. Нижче ви дізнаєтеся, наскільки цей спосіб ефективний і як правильно проводити маніпуляцію.

Користь і ефективність обробки плодових чагарників окропом

Ошпаріваніе смородини і агрусу окропом від шкідників і хвороб відноситься до перевіреного народному способу профілактики. Багато фермерів скептично ставляться до такого роду обробок. Однак, за відгуками садівників-любителів, після проведення процедури спостерігається позитивний результат.

  • Обприскування гарячою водою:
  • знищує шкідників – тлю, почкового кліща, стеклянницу-
  • частково бореться з борошнистою росою-
  • сприяє активному пробудженню вегетативних процесів куща-
  • стимулює формування квітконосів-
  • підвищує імунні властивості рослини.

Ошпаріваніе ягідних кущів окропом – не повністю метод. Процедура ефективна на 50-90%. Для гарантованого знищення шкідників агрономи радять використовувати інсектициди.

Однак у обробки окропом є незаперечна перевага – екологічність. Ягоди з кущів, що не обробляли пестицидами, вважаються більш якісними і корисними.

Підготовка кущів для обробки

Обшпарювати смородину і агрус потрібно ранньою весною. Оптимальний час для обробки – коли ще лежить невеликий шар снігу, а нирки не розпустилися. Необхідно «піймати» момент до початку вегетації, коли сніг ще не зійшов, але скоро буде танути. У різних регіонах весняна погода різниться, тому терміни обробки будуть відрізнятися. Правильно вибрати термін допоможе наступна таблиця.

південні областіБерезень
Середня смугаЗ 20 березня по 15 квітня
Ленінградська областьЗ 15 по 30 квітня
Сибір і УралЗ 20 по 30 квітня

важливо! Звертайте увагу на прогноз погоди. Ранньою весною погода нестабільна, а при несприятливих умовах допускається зміщення термінів обробки.

Підготовку кущів проводять в 4 етапи.

  1. огляд. Огляньте чагарники, щоб визначити стан рослини.
  2. Видалення кліщових нирок. Якщо на пагонах до початку вегетаційного сезону спостерігаються набряклі нирки, можна говорити про зараження почковим клещём. Окріп допоможе позбутися від шкідника, проте попередньо варто максимально ретельно видалити уражені нирки.
  3. весняна обрізка. До початку вегетації проводять санітарну обрізку. Поливати рослини окропом рекомендовано після формування куща.
  4. перев`язка. Зв`яжіть пагони рослини «снопом» за допомогою мотузки. Не потрібно туго перетягувати гілки – досить їх злегка зібрати разом. Для обробки компактних кущів смородини або агрусу потрібна менша кількість води, ніж для «розпущеного» куща.

інструментарій

Щоб провести процедуру, підготуйте інструментарій. До необхідного інвентарю відносяться:

важливо! Вибирайте лійку з металу або термопластика – матеріалів, здатних витримати температуру окропу. Про це можна дізнатися з попереджувальної інформації на зовнішній стороні дна ємності.

Додатково можна підготувати таблетки аспірину. Багато садівники додають на 10 л води 10 таблеток медикаменту перед обробкою. Вважається, що окріп з аспірином збільшує ефективність процедури.

Ошпаріваніе окропом кущів смородини

Обробка чорної, червоної і білої смородини проходить однаково. Ягідні чагарники слід поливати водою +80 . + 85 ° С. Поки ви будете нести ємність з окропом в сад, вода якраз охолоне до потрібної температури.

Підготувавши кущ і інструментарій, дійте за наступним алгоритмом.

  1. Полийте одну зону гілок з лійки від низу до верху протягом 5 секунд.
  2. Не зупиняючись, перейдіть на наступний фрагмент рослини і обробіть його таким же чином.
  3. Переміщаючись по колу, облийте весь смородиновий кущ.

На полив одного примірника рослини витрачають 10 л води.

Ошпаріваніе кущів агрусу

Обробка агрусу нічим не відрізняється від отримання опіків смородини – це родинні культури зі схожими параметрами і стійкістю. Температура і витрата води, а так само алгоритм дій точно такі ж.

Чи знаєте ви? Агрус і смородина – близькі родичі. Ягідна культура йошта – гібрид згаданих рослин.

Помилки при ранній обробці окропом чагарників

Поширеними помилками вважаються наступні:

  1. Занадто пізня обробка. Якщо обшпарювати рослина після початку вегетації, можливий опік гілок і нирок. Крім того, якщо сніг вже зійшов, вода змішається з землею і кущ «потоне» в багнюці.
  2. Кущ не пов`язаний. Обв`язка пагонів мотузкою – лише рекомендація, але слушна. Витрата води на такі компактні кущі буде менше. Знизиться вірогідність не обробити всі гілки.
  3. Вода недостатньо гаряча. Поливати рослину потрібно окропом, допускається – злегка остигнув. Вода з температурою нижче + 80 ° С не зробить ніякого ефекту.
  4. Опрацьовано не весь чагарник. Смородину й аґрус потрібно обробляти повністю, не пропускаючи жодної ділянки.

Відео: ошпарюванні кущів окропом

Поливати чагарник окропом абсолютно нескладно. Головне – підготувати інструментарій, і дотримати рекомендовані для даної маніпуляції терміни. При правильно проведеному ошпарюванні рослина буде рости здоровим і, хоча б частково, але позбудеться від шкідників і вогнищ хвороб.